Układ Sił

Dlaczego Main Street pokochało Trumpa?

W najnowszym odcinku vlogu Fundamenty, Eugeniusz Romer przedstawia ekonomiczne i społeczne podłoże, które doprowadziło do zwycięstwa Donalda Trumpa i popularyzacji hasła „America First”. W swoim autorskim komentarzu opiera się na danych z think tanków, raportów uczelni i analiz znanych ekonomistów, pokazując głębokie rozwarstwienie społeczne i upadek mitu o amerykańskim śnie.
EUGENIUSZ ROMER

EUGENIUSZ ROMER

Absolwent studiów Global Affairs and Diplomacy na Akademii Sztuki Wojennej i Uniwersytecie w Buckingham. Redaktor magazynu Układ Sił.

Kryzys klasy średniej

Jak wskazuje Romer, rzeczywista siła nabywcza amerykańskiej klasy średniej dramatycznie spadła. Mimo wzrostu produktywności o 81% od lat 70., płace rosły kilkukrotnie wolniej. Jednocześnie koszty życia – od nieruchomości po usługi medyczne – eksplodowały. 40% Amerykanów przyznaje, że nie stać ich na podstawowe leczenie. Według badań Gallupa i CDC, miliony ludzi rezygnują z leków z powodów finansowych. To nie są problemy ostatnich lat – to efekt dekad polityki fiskalnej, deregulacji i wycofywania państwa z odpowiedzialności społecznej.

Bogaci bogacą się szybciej – a reszta?

Romer przywołuje dane pokazujące koncentrację majątku: 0,01% Amerykanów zwiększyło swoje dochody o ponad 800% od lat 80., podczas gdy dochody 20% najbiedniejszych wzrosły tylko o 31%. Nierówności majątkowe rosną w parze z wpływami politycznymi elit – wspomina o badaniach pokazujących korelację pomiędzy spadkiem członkostwa w związkach zawodowych a wzrostem dochodów najbogatszego 1%.

System, który premiuje własność, nie pracę


W USA od lat opodatkowanie pracy jest wyższe niż opodatkowanie zysków kapitałowych, co – jak podkreśla Romer – faworyzuje tych, którzy żyją z majątku, nie z pracy. Przywołuje także Roberta Reicha, który argumentuje, że „wolny rynek” to mit – w rzeczywistości to zestaw zasad stworzonych przez państwo, które powinno działać w interesie większości, nie tylko elit.

Globalizacja, outsourcing, rozpad industrialnej Ameryki


Romer analizuje wpływ globalizacji – od umowy NAFTA po przyjęcie Chin do WTO – na upadek amerykańskiego przemysłu. Produkcja przenoszona była do Meksyku i Azji, a tysiące miejsc pracy znikały bezpowrotnie. Klasa robotnicza, która straciła na tej transformacji, stała się później elektoratem Trumpa.

Korporacyjna rewolucja Jacka Welcha i nowa etyka chciwości


W części poświęconej kulturze korporacyjnej Romer opowiada o Jacku Welchu z General Electric, który przedefiniował etykę amerykańskiego kapitalizmu. Wzrost wartości akcji stał się jedynym celem, a masowe zwolnienia, przenoszenie produkcji i spekulacje finansowe – standardem.

Dziedziczona pozycja społeczna i mit równości szans


W ostatnich fragmentach Romer cytuje George’a Friedmana, wskazując, że dziś w USA nie tyle ciężka praca, co dostęp do elitarnych uczelni i wsparcie rodziców decydują o miejscu w społeczeństwie. Amerykański sen coraz częściej pozostaje poza zasięgiem.

Opracowano przy pomocy ChataGPT.

Cała rozmowa dostępna na kanale YouTube Układu Sił:

Dodaj komentarz

Oglądaj nas w YouTube i słuchaj jako podcast

Podobne artykuły

Na naszych oczach trwa właśnie pogrzeb światowego systemu “wolnego handlu”. Jego erozja trwa już co najmniej od pierwszej kadencji Donalda Trumpa, ale ogłoszone właśnie...
Krążące od kilku miesięcy w przestrzeni publicznej pomysły doradców i współpracowników prezydenta Trumpa na temat planu dewaluacji dolara, którego jednym z głównych celów byłoby...
Druga administracja Donalda Trumpa wsadziła nas na rollercoaster i zmienia świat jak w kalejdoskopie, co naturalnie zmusza nas do myślenia i działania, najczęściej też...

Robert D. Kaplan

Tragizm polityki naszych czasów

Podczas długiej kariery reportera wojennego i komentatora polityki międzynarodowej w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji Wschodniej Robert D. Kaplan doszedł do przekonania, że istotą geopolityki jest tragedia.

Zobacz jakie materiały video przygotowaliśmy

Oglądaj wywiady na kanale

Jeśli wolisz słuchać wywiadów w wersji audio

Słuchaj podcastów na platformie

Układ Sił
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.