Chiny zbroją Serbię 

11 kwietnia nastąpiło dostarczenie przez Chiny uzbrojenia do Serbii. Na lotnisku w Belgradzie wylądowało sześć chińskich samolotów transportowych Y-20. Na ich pokładach  znajdowały się elementy systemu przeciwlotniczego HQ-22.

HQ-22 jest to najnowszy chiński system rakietowej obrony powietrznej dalekiego zasięgu. Uzbrojenie to ujawniono w 2016 r., zaś od 2019 r. znajduje się on na wyposażeniu operacyjnym ChALW. HQ-22 wykorzystuje pociski o zasięgu 170 km mogące docierać do celów na wysokości 27 km. Typowa bateria składa się z trzech wyrzutni oraz radaru H-200. Bateria może atakować jednocześnie sześć celów powietrznych. System HQ-22 może zwalczać samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, pociski balistyczne oraz manewrujące. HQ-22 bywa czasem określany, jako chiński odpowiednik systemu S-400. 

Najprawdopodobniej kwietniowa dostawa uzbrojenia jest realizacją umowy podpisanej przez Pekin i Belgrad jeszcze w 2020 r. Kooperacja obu krajów na niwie militarnej ma głębszy charakter. Serbia zakupiła również chińskie bezzałogowe statki powietrzne. Kraje współpracują również ekonomicznie – w ramach formuły 16+1 Serbia jest liderem kooperacji z Chinami. Belgrad kupuje także chińskie szczepionki przeciwko COVID-19. 

Serbia zajmuje dość skomplikowane miejsce na arenie międzynarodowej. Belgrad od 2012 r. kandyduje do Unii Europejskiej. Jednocześnie utrzymuje bliskie kontakty z Rosją i właśnie z Chinami.

Stanisław A. Niewiński