Ćwiczenia wojsk ChRL wokół Tajwanu

  • W odpowiedzi na wizytę Speaker Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi na Tajwanie, Chińska Republika Ludowa ogłosiła szereg ćwiczeń wojskowych wokół Formozy. Ćwiczenia Armii Ludowo Wyzwoleńczej (ALW) miały miejsce znacznie bliżej głównej wyspy Tajwanu niż poprzednie, co świadczy o zwiększonej pewności siebie sił chińskich co do możliwości działania w pobliżu Tajwanu.
  • Siły Zbrojne ChRL wyznaczyły sześć stref ćwiczeń (opis ich znaczenia poniżej), które znajdowały się w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) i okrążały Tajwan z wielu kierunków.
  • Kilka z wyznaczonych stref ćwiczeń znajduje się daleko od chińskiego lądu i poza Cieśniną Tajwańską. Częściowo pokrywały się się w obszarami wyłącznych stref ekonomicznych (EEZ) Japonii i Filipin.
  • Trzy strefy ćwiczeń obejmowały obsza zaliczany do wód terytorialnych Tajwanu, niebezpiecznie blisko stolicy wyspy Tajpej i kluczowych miast Formozy. Warto również zauważyć, że ćwiczenia te zostały przeprowadzone równolegle, podczas gdy manewry chińskie podczas trzeciego kryzysu w Cieśninie Tajwańskiej odbywały się wieloetapowo od lipca 1995 do marca 1996 roku. Tegoroczne ćwiczenia ALW, były symulacją prowadzenia operacji połączonych wymierzonych w Republikę Chińską na Tajwanie.

Poniżej prezentujemy mapkę z objaśnieniami dotyczącymi operacyjnego znaczenia sierpniowych ćwiczeń ALW wokół Formozu dla bezpieczeństwa Tajwanu:

Strefa 1: Strefa ta jest umiejscowiona u wybrzeży należącej do Chin kontynentalnych wyspy Pingtan w najwęższej części Cieśniny Tajwańskiej. Analitycy ALW zauważyli, że operacje przy tym zwężeniu cieśniny, mogą umożliwić Chinom zamknięcie północnego wejścia do Cieśniny Tajwańskiej. 

Strefa 2: Położona na północ od Tajwanu, strefa ta wkracza na wody terytorialne Tajwanu i jest oddalona o 22,5 km od wierzchołka wyspy i około 50 km od Tajpej, stolicy Tajwanu. Znajduje się ona w pobliżu zarówno portu w Tajpej, jak i portu Keelung, który jest kluczowym portem zarówno dla działalności wojskowej, jak i handlowej. Oba porty mają kluczowe znaczenie dla gospodarki Tajwanu i łącznie obsługują około 20 procent wszystkich ładunków trafiających na wyspę. Strefa 2 znajduje się również w pobliżu Taipei’s Taoyuan International Airport, najbardziej ruchliwego lotniska na wyspie, a także Taipei Songshan Airport, które służy jako wojskowa baza lotnicza. Lotnisko to w 2019 roku, obsłużyło około 6 milionów pasażerów w 2019 roku. Strefa ta znajduje się w pobliżu plaż i obszarów przybrzeżnych na północny zachód i zachód od Tajpej, które zdaniem planistów wojskowych nadają się do potencjalnego lądowania amfibii ALW na Tajwanie.

Strefa 3: Położona 18,5 km na północny wschód od Tajwanu, strefa ta znajduje się w pobliżu jedynych plaż na wschodnim wybrzeżu Tajwanu, które mogą być odpowiednie do przeprowadzenia operacji desantowej z moża w wykonaniu ALW. Południowo-wschodni narożnik strefy 3 wkracza do japońskiej Wyłącznej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE) i znajduje się w niewielkiej odległości od spornych Wysp Senkaku/Diaoyu, które są administrowane przez Japonię i do których roszczenia zgłaszają Chiny oraz Tajwan. Operowanie ze strefy 3 daje ALW możliwość prowadzenia działań ofensywnych zarówno przeciwko Tajwanowi, jak i Japonii. Podobnie jak strefa 2, obszar ten znajduje się w pobliżu Tajpej i portu Keelung. Kontrola nad obiema strefami mogłaby utrudnić Stanom Zjednoczonym lub Japonii wysłanie sił zbrojnych na pomoc Tajpej w przypadku inwazji ze strony ChRL od strony północno-wschodniej oraz może umożliwić ALW blokadę portu Keelung. Operowanie ze stref 1, 2 i 3 mogłoby pozwolić siłom chińskim na szybki przerzut sił w celu ataku na Tajpej z trzech różnych kierunków, co może być jednym z głównych celów operacyjnych Pekinu w przypadku inwazji, bowiem daje szansę na usunięcie przywództwa politycznego Republiki Chińskiej i w efekcie załamanie obrony Formozy.

Strefa 4: Obszar ten położony jest około 130 km od wschodnich wybrzeży Tajwanu na Oceanie Spokojnym. Ze względu na odległość do Chin i stosunkowo górzysty teren na wschodnim wybrzeżu Tajwanu, ALW historycznie organizowałamniejszą liczbę operacji i ćwiczeń w tym regionie niż po zachodniej stronie Tajwanu. Strefa ta bezpośrednio przylega do dwóch baz sił powietrznych Tajwanu w Hualien i Taitung, które należą do najważniejszych baz wojskowych na Wyspie. Siły chińskie z operujące z tej strefy, mogłyby przeprowadzać ataki na wschodnie wybrzeża i bazy Tajwanu oraz prawdopodobnie byłyby w stanie uniemożliwić Stanom Zjednoczonym i innym państwom projekcję siły na Tajwan od wschodu. Strefa 4 pokrywa się również z WSSE Japonii. Pomiędzy tą strefą a strefą 3 znajduje się japońska wyspa Yonaguni, na której znajduje się baza wojskowa, radar oraz inne urządzenia zwiadu, nadzoru i rozpoznania (ISR), co stanowi o jej strategicznym położeniu w pobliżu Tajwanu i Wysp Senkaku.

Strefa 5: Ta strefa jest położona na południowy wschód od południowego krańca Tajwanu. Leży pomiędzy tajwańską Wyspą Orchidei a wyspami wchodzącymi w skład filipińskiej prowincji Batanes i wkracza do filipińskiej WSSE. Ten obszar morski, znany jako Kanał Bashi, jest strategicznym punktem oddzielającym wody Pierwszego Łańcucha Wysp od Morza Filipińskiego i Oceanu Spokojnego. Po dni Kanału Bashi biegnie kilka kabli podmorskich, których przerwanie mogłoby poważnie zakłócić dostęp do Internetu i komunikację w regionie.

Strefa 6: Ta strefa znajduje się na południowo-zachodnim rogu Tajwanu i jest największą z sześciu wyznaczonych przez ALW stref ćwiczeń wokół Formozy. Znajduje się ona w pobliżu regionu, który jest bastionem elektoratu Demokratycznej Partii Postępowej (DPP), której liderem jest obecna prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen. Strefa ta sięga do wód terytorialnych Tajwanu, w pobliżu dużych miast Kaohsiung i Zuoying, w których znajdują się kluczowe bazy wojskowe sił Tajwanu. W Kaohsiung znajduje się również najważniejszy port handlowy na Formozie – który w 2021 r. obsłużył prawie 59 proc. całkowitego obrotu morskiego Tajwanu oraz drugie pod względem natężenia ruchu lotnisko na Tajwanie. Podobnie jak w przypadku stref ćwiczeń położonych na północ od Tajwanu, strefa ta znajduje się w pobliżu plaż i obszarów przybrzeżnych dogodnych do lądowania amfibijnego z morza w przypadku inwazji na Tajwan. Operacje wojskowe prowadzone ze strefy 6 mogłyby być wymierzone w zwolenników DPP, znacząco osłabić gospodarkę Tajwanu (poprzez blokadę morską) i ułatwić potencjalną inwazję na wyspę.

Na podstawie materiałów ze strony ośrodka Center for Strategic and International Studies opracował red. Marek Stefan