Układ Sił

Zależni od Elona. O blaskach i cieniach współpracy NASA – SpaceX

KRZYSZTOF KARWOWSKI

Zależni od Elona. O blaskach i cieniach współpracy NASA – SpaceX

Narastający od miesięcy konflikt między prezydentem Donaldem Trumpem, a technobaronem, specjalnym członkiem administracji i fundatorem kampanii prezydenckiej Elonem Muskiem, sensacyjnie eksplodował w twitterowej wymianie w czwartek, 5 czerwca. Między wzajemne oskarżenia wkradł się dodatkowo wątek technologiczny, kiedy Trump zasugerował oszczędności poprzez „odebranie Elonomi rządowych subsydiów i kontraktów”.

Wzburzony właściciel SpaceX i Tesli odpowiedział, że „w świetle oświadczenia prezydenta o anulowaniu moich kontraktów rządowych SpaceX natychmiast rozpocznie wycofywanie swojego statku kosmicznego Dragon”.

Choć w nocy Musk ochłonął i wycofał się wcześniejszych zapowiedzi („Dobra rada. Ok, nie wycofamy Dragona” – tweet z 21:20), sytuacja podniosła narastającą od miesięcy kwestię zależności technologicznej NASA i całego zachodniego sektora kosmicznego od rakiet SpaceX i kapryśnej natury szefa firmy.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla subskrybentów.

Zostań subskrybentem i zyskaj dostęp do pełnych treści
Układu Sił – artykułów, analiz, felietonów, wywiadów oraz materiałów dostępnych wyłącznie dla naszych czytelników.

Uwaga:

Dostęp do archiwum magazynu możliwy wyłącznie w ramach planu rocznego.

Wybierz plan

KRZYSZTOF KARWOWSKI

KRZYSZTOF KARWOWSKI

Analityk w Instytucie Nowej Europy, współpracownik Układu Sił. Realizował stypendium na Politechnice Południowochińskiej w Kantonie, a obecnie doktorat w SGH.

Spis treści

Polecana rozmowa

Przyszłość relacji polsko-ukraińskich

Rozmowa z udziałem dr. Adama Eberhardta oraz Marka Budzisza  o przyszłości relacji między Warszawą a Kijowem.

Oglądaj nas w YouTube i słuchaj jako podcast

Przeczytaj również

Istnieje długa lista dawnych współpracowników prezydenta Trumpa, którzy po pewnym czasie popadli w nim w publiczny konflikt. Od prokuratora generalnego Billa Barra po przewodniczącego...
Chiny przez długi okres swojej historii orientowały się na niebo i spoglądały w kosmos. Cywilizacja chińska, znana ze swojej długowieczności, zbierała dane astronomiczne przez...
Czy kontrola eksportu technologii rzeczywiście może powstrzymać Chiny? Na ile skuteczna jest współpraca Doliny Krzemowej z amerykańskim sektorem obronnym? I dlaczego kluczowe w wyścigu...

Robert D. Kaplan

Tragizm polityki naszych czasów

Podczas długiej kariery reportera wojennego i komentatora polityki międzynarodowej w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji Wschodniej Robert D. Kaplan doszedł do przekonania, że istotą geopolityki jest tragedia.

Zobacz jakie materiały video przygotowaliśmy

Oglądaj wywiady na kanale

Jeśli wolisz słuchać wywiadów w wersji audio

Słuchaj podcastów na platformie

Układ Sił
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.