Układ Sił

USA grożą: kupujcie u Muska, nie w Chinach 

Jeśli Europa ma wątpliwości czy sieć Starlink firmy SpaceX jest wiarygodna, powinna poczekać na chiński odpowiednik. Wtedy pojawią się prawdziwe powody do niepokoju – powiedział Brendan Carr, przewodniczący amerykańskiej Federalnej Agencji Łączności. W wywiadzie dla Financial Times stwierdził, że „sprzymierzone demokracje zachodnie” powinny skupić się na długofalowym zagrożeniu, którym jest wzrost potęgi Komunistycznej Partii Chin.  […]

Instrumentalizacja migrantów przez reżim Białorusi jako element wojny hybrydowej

Granica polsko-białoruska jest jednym z kluczowych punktów na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz NATO. Pełni ona strategiczną rolę zarówno z perspektywy bezpieczeństwa, jak i polityki migracyjnej Unii Europejskiej jako jej zewnętrzna granica. W ostatnich latach stała się miejscem intensywnych napięć, które znacząco wpłynęły na relacje międzynarodowe oraz politykę graniczną w regionie. Analiza sytuacji na granicy polsko-białoruskiej w kontekście operacji „Śluza” wymaga interdyscyplinarnego podejścia, obejmującego perspektywę polityczną, społeczną, prawną i humanitarną.

Baltic Defence Line: od fortyfikacji do aktywnej obrony

Państwa wschodniej flanki NATO w obliczu wzrastającego poczucia zagrożenia ze strony Rosji dokonały fundamentalnej rewizji swojej polityki odstraszania i obrony. Symbolem tych zmian stała się inicjatywa Litwy, Łotwy i Estonii – Baltic Defense Line (Bałtycka Linia Obrony). Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to projekt stricte „fortyfikacyjny”. Wiele wskazuje na to, że to nowy ambitny program, odzwierciedlający bałtycką wizję promującą regionalizację wysiłków na rzecz odstraszania i aktywnej obrony.

Hiszpania bramą Chin do Europy?

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez odwiedził Chiny, gdzie spotkał się z przewodniczącym Komunistycznej Partii Chin Xi Jinpingiem. Jest pierwszym zachodnim przywódcą, który odbył taką podróż, od kiedy na dobre rozpętała się wojna handlowa pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Sanchez powiedział, że „Hiszpania popiera bardziej zrównoważone stosunki pomiędzy Unią Europejską a Chinami”. Przypomnijmy, że od 2019 roku Bruksela określa Pekin jako „partnera, konkurenta i systemowego rywala”.

Układ Sił
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.