Układ Sił

Pierwsza wojna kosmiczna

Wojna na Ukrainie to pierwszy konflikt, w którym zasoby kosmiczne odegrały decydującą rolę, zmieniając oblicze współczesnych działań zbrojnych. Przewaga technologiczna, oparta na satelitach i precyzyjnych systemach naprowadzania, już teraz decyduje o wynikach starć, a w przyszłości ma stać się kluczowym elementem globalnych konfliktów. Polska, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i miejsce w nowym wyścigu kosmicznym, powinna rozwijać własne zdolności w tym obszarze. O kosmosie jako arenie technologicznej rywalizacji i szansie na pokój – w rozmowie z Robertem Zubrinem.

Państwa de facto – zatarte granice, niepewne bezpieczeństwo

Proklamowane na początku lat 90. XX wieku Abchazja, Osetia Południowa i Naddniestrze wedle prawa międzynarodowego pozostają separatystycznymi regionami swoich państw macierzystych – odpowiednio Gruzji i Mołdawii. Wspierane przez patrona, Rosję, te samozwańcze republiki nie zyskały powszechnego uznania na arenie międzynarodowej, w związku z czym od ponad trzech dekad funkcjonują jako państwa de facto, faktycznie wyodrębnione od państw macierzystych, formalnie jednak nadal będące ich składowymi. To rozwarstwienie między stanem rzeczywistym i prawnym dotyczy nie tylko statusu terytoriów, ale także samych granic, na których siła prawa ustępuje prawu siły.

Układ Sił
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.