Szwecja i Finlandia w NATO jeszcze tego lata?

Jak poinformował 13 kwietnia szwedzki portal informacyjny Svenska Dagbladet (SvD),  premier królestwa Magdalena Andersson opowiada się za przystąpieniem Szwecji do NATO jeszcze latem tego roku. Informacja ta pojawia się w momencie, gdy Finlandia przedstawiła dziś swoją zaktualizowaną analizę polityki bezpieczeństwa, a Szwedzcy Socjaldemokraci wypracować mieli plan przystąpienia tego państwa do Sojuszu. Jak podaje SvD, wniosek ma zostać złożony na szczycie NATO w Madrycie w dniach 29-30 czerwca.

 Salonius-Pasternak, pracownik naukowy Instytutu Polityki Zagranicznej w Helsinkach, stwierdził: „Wszystko wskazuje na to, że rząd Finlandii zdecyduje się na złożenie wniosku o członkostwo w NATO. Nikt nie chce mówić o konkretnych datach ale jeśli powiem, że stanie się to w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, to chyba się nie pomylę”. 

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto powiedział na początku tygodnia w Luksemburgu, że kluczowe jest, iż sąsiednia Szwecja realizuje równoległy proces zmierzający do przystąpienia tego kraju do Sojuszu. Zdaniem szefa fińskiej dyplomacji, oba kraje blisko współpracują w tej kwestii, a on sam ma nadzieję, że: „jeśli podejmiemy podobne decyzje, to będziemy mogli je podjąć w tym samym czasie” – dodał.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego w poniedziałek 11 kwietnia przez MTV, 68% Finów popiera przystąpienie ich kraju do NATO, a 75% uważa, że Finlandia dołączy do NATO w ciągu roku.

W marcu szwedzka premier Magdalena Andersson powiedziała, że „w żaden sposób nie wyklucza członkostwa w NATO”. Wypowiedź ta kontrastuje ze stanowiskiem prezentowanym przez tę partię jeszcze na przełomie roku, kiedy dominowały w niej głosu o potrzebie utrzymania obecnego pozablokowego statusu Szwecji. 

W odpowiedzi na ostatnie wypowiedzi czołowych polityków Szwecji i Finlandii w kwestii możliwości przystąpienia obu państw do NATO, rzecznik Kremla Dmitrij Peskow ostrzegł w poniedziałek, że: „dalsze rozszerzanie sojuszu, oczywiście, nie doprowadzi do większej stabilności na kontynencie europejskim”. 

Natomiast Sekretarz Generalny NATO Stoltenberg w zeszłym tygodniu powtórzył, że, że sojusznicy NATO powitają Finlandię i Szwecję jako pełnoprawnych członków paktu, jeśli zdecydują się one na przystąpienie. 

Według źródeł fińskiego dziennika Hufvudstadsbladet szwedzki minister obrony Peter Hultqvist i szwedzcy socjaldemokraci rozważają także alternatywną opcją dla przystąpienia ich państwa do NATO. Ma nią być formalny sojusz wojskowy z Finlandią przy wsparciu USA.

Erkki Tuomioja fiński parlamentarzysta i były szef dyplomacji stwierdził w jednym z ostatnich wywiadów, że z jego rozmów z politykami partii socjaldemokratycznej wynika, że poważnie biorą oni pod uwagę tę opcję”. Jego stanowisko powtórzyła premier Marin w niedzielę w rozmowie z Radiem Suomi. 

„Współpraca z NATO umożliwia współpracę z innymi, ale system, który zapewniałby takie same gwarancje bezpieczeństwa jak NATO, nie istnieje” – powiedziała Marin. W opinii szefowej fińskiego rządu pomysł formalnego sojuszu między Helsinkami i Sztokholmem jest „dobrą i analityczną” propozycją. 

Na wspólnej konferencji prasowej w środę 13 kwietnia szefowych rządów Szwecji i Finlandii, premier Marin miała stwierdzić, że w kwestii przystąpienia Helsinek do NATO, choć nie może w tej chwili przedstawić konkretnego harmonogramu działań w tej kwestii, to może powiedzieć tyle, że decyzje w tej sprawie zapadną nie w ciągu miesięcy, ale tygodni. 

Marin stwierdziła ponadto, że Szwecja i Finlandia decyzje o przystąpieniu do Sojuszu podejmą niezależnie i jak dodała: „Oczywiście wolałabym, abyśmy (Szwecja i Finlandia – przyp. MS) dokonali podobnych wyborów z korzyścią dla całego regionu”. Szefowa fińskiego rządu miała także powiedzieć, że Finlandia nie ma innego sposobu na uzyskanie tak silnych gwarancji bezpieczeństwa, niż fakt przystąpienia do NATO, co uznała za najlepsze zapewnienie, że Rosja nigdy nie zdecyduje się na zaatakowanie Finlandii. 

Premier Szwecji zaznaczyła, natomiast że: „To co dzieje się w Finlandii w kwestii dyskusji o przystąpieniu do Sojuszu, jest dla nas (Szwecji – przyp. MS) bardzo ważne.

Marek Stefan

Zdjęcie: NATO Newsroom