Pełniący obowiązki premiera Haiti Ariel Henry rezygnuje ze stanowiska. Domagały się tego gangi, które prawdopodobnie kontrolują około 80 proc. terytorium stolicy. 

Od wielu miesięcy krajem wstrząsają wojny gangów oraz konflikt pomiędzy premierem a przestępczością zorganizowaną. 

Iskrą zapalną tych zamieszek było ogłoszenie przez Ariela Henry, że długo wyczekiwane wybory odbędą się do końca sierpnia przyszłego roku, co wywołało ogromne niezadowolenie ze strony gangów. Tu wysuwa się postać Jimmiego Chériziera, zwanego Barbecue, który szantażował premiera, że jeżeli nie ustąpi ze stanowiska, wywoła wojnę domową

– mówi Bartłomiej Znojek w podcaście Depesza Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

Henry objął stanowisko premiera w 2021 roku, po tym jak prezydent Haiti, któremu także zarzucano układ z gangami, został zamordowany. Od tego czasu ponad 350 tys. ludzi, z czego połowa to dzieci, musiało opuścić miejsce zamieszkania, a tysiące zginęły. 

Haiti jest najbiedniejszym państwem Ameryki Łacińskiej, w ogóle jednym z najbiedniejszych państw na świecie. To wiąże się z ogromnymi deficytami bezpieczeństwa i brakiem perspektyw zatrudnienia. Wielu Haitańczyków ucieka, na granicy meksykańsk- amerykańskiej w roku podatkowym 2022 było ich ponad 50 tys.

– dodaje Znojek. 

Już w październiku 2022 roku Henry zawnioskował o międzynarodową pomoc, która umożliwiłaby zaprowadzenie porządku w kraju. Dopiero niedawno Kenia zaoferowała, że wyśle tysiąc policjantów, a administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych obiecała przeznaczyć na ten cel 300 milionów dolarów. 

Jest natomiast problem zastrzeżeń między innymi ze strony republikanów. Na razie administracja Bidena poprosiło o 50 milionów, a przyznane 10 milionów z zastrzeżeniem, że reszta będzie odblokowana, gdy powstanie jasny plan misji pomocy Haiti

– dodaje Bartłomiej Znojek. 

Premierowi Henry’emu zarzucano, że nie przeprowadził wolnych wyborów wkrótce po przejęciu władzy. On argumentował, że najpierw należy przywrócić krajowi stabilność. Teraz nowego premiera ma wskazać specjalna rada. Ostatnie wybory na Haiti przeprowadzono w 2016 roku. 

Eugeniusz Romer