Hackerzy z Korei Północnej przeprowadzili globalną kampanię mającą na celu zdobycie technologii na rzecz rozwoju wojskowego programu nuklearnego Pjongjagnu – informują we wspólnym komunikacje Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Korea Południowa.
Grupa hackerska miała włamać się do systemów firm zajmujących się produkcją czołgów, samolotów i okrętów podwodnych, a nawet baz amerykańskich sił powietrznych w Georgii i Teksasie oraz NASA. Z tej ostatniej mieli wykraść 17 gigabajtów danych w lutym 2022 roku.
Za atakami ma stać grupa ATP45, będąca, jak twierdzą eksperci, częścią północnokoreańskiego wywiadu. Jak informują FBI i amerykański Departament Sprawiedliwości, część jej kont finansowych została przejęta. Zabezpieczono aktywa o wartości 600 tys. dolarów pochodzących z okupów uzyskanych w wyniku ataków typu ransomware.
FBI wskazało jednego członka grupy z imienia i nazwiska – to Rim Jong Hyok, który w maju 2021zaatakował systemy szpitala w Kansas i wyłudził okup. Departament Sprawiedliwości oferuje 10 mln dolarów osobie, która wskaże jego miejsce pobytu. Zdaniem amerykańskich służb jest to prawdopodobnie Korea Północna.
Atak na kolej we Francji
Trzy linie kolejowe dużej prędkości we Francji zostały unieruchomione w wyniku podpaleń tuż przed uroczystością otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Francuski minister transportu poinformował, że było to działanie celowe.
Do podpaleń doszło w różnych miejscach – na linii łączącej Paryż z Lille oraz Le Mans i Tours. Wiele pociągów zostało odwołanych, a opóźnienia sięgały 90 minut.
Francja obawia się aktów terroryzmu oraz cyberataków w czasie rozpoczynających się w piątek igrzysk olimpijskich. Obawy budzą możliwe działania radykalnych grup islamistycznych, szczególnie w obliczu sytuacji w Strefie Gazy.
Zagrożenie, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa, może stanowić także Rosja. Na ulicach Paryża porządku pilnować będzie nawet do 45 tys. policjantów, wspieranych przez 15 tys. żołnierzy oraz służby z innych krajów.
USA rozbudowują bazy w Australii
Stany Zjednoczone na szeroką skalę rozbudowują infrastrukturę wojskową w Australii – wynika z informacji zdobytych przez Agencję Reutera. Obiekty mają pomóc im w aktywności na Morzu Południowochińskim na wypadek konfliktu z Chinami.
Na północny, w okolicach miasta Darwin i bazy Tindal Królewskich Australijskich Sił Powietrznych oraz na Wyspach Kokosowych mają budować pasy startowe, hangary i składy paliwa do obsługi bombowców B-52 oraz myśliwców F-22. Łącznie planują wydać 2,3 mld dolarów.
Australijskie siły powietrzne potwierdziły, że Stany Zjednoczone budują obiekty militarne w Darwin i Tindal. Podkreślają jednak, że są to wciąż bazy australijskie, nie amerykańskie. Rząd Australii niedawno poinformował, że także planuje wydać 14 mld dolarów australijskich na rozbudowę północnych placówek.
W Darwin stacjonuje rotacyjnie amerykańska piechota morska.
Krwawa umowa UE
Umowa podpisana przez Unię Europejską z Rwandą przyczynia się do pogłębienia konfliktu w południowej części Demokratycznej Republiki Konga – pisze Politico. Dotyczy ona pozyskiwania metali ziem rzadkich, niezbędnych do produkcji elektroniki, samochodów elektrycznych i czystej energii.
Rwanda wspiera jednak grupę M23, czyli kongijskich rebeliantów. Sprawują oni kontrolę nad złożami krytycznych minerałów. Umowa sprawia, że nasila się proceder szmuglowania tych dóbr do Rwandy w zamian za pieniądze niezbędne do prowadzenia walk. Rzecznik grupy twierdzi jednak, że jej celem jest jedynie walka o wolność, a ludność może handlować czym chce.
Z kolei prezydent Konga nazwał umowę „prowokacją w bardzo złym guście”. Po jej podpisaniu w lutym tego roku wezwał do nałożenia międzynarodowego embarga na produkty firmy Apple, pozyskującej, jak stwierdził, „krwawe minerały” z Konga.
Unia Europejska wzywa do zakończenia konfliktu oraz proponuje pomoc humanitarną, jednak Afrykańscy eksperci twierdzą, że krytyczne surowce są dla niej ważniejsze niż prawa człowieka. Celem europejskich decydentów jest uniezależnienie się od dostaw z Chin, które kontrolują znaczną część złóż kongijskich.
Eugeniusz Romer