Finlandia kupuje izraelską Procę Dawida
W środę 5 kwietnia, dzień po oficjalnym przystąpieniu Finlandii do NATO, fińskie ministerstwo obrony ogłosiło, że kraj zakupi izraelski system obrony powietrznej o nazwie Proca Dawida (ang. David’s Sling, hebr. קלע דוד, kela Dawid). Kontrakt ma być wart 316 mln euro bez podatku VAT. Ministerstwo podało, że kontrakt będzie zawierać możliwość dalszych zakupów o wartości 216 mln euro. Będzie również zawierać dodatkową część, związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa dostawy systemu. Finowie zapowiedzieli, że ich przemysł obronny, wspólnie z izraelskim i amerykańskim, będzie zaangażowany we wdrażanie i zgrywanie Procy Dawida z krajowym systemem obrony powietrznej.
Minister obrony Finlandii Antti Kaikkonen uznał, że izraelski system stworzy nowe możliwości Siłom Obrony Finlandii w obszarze przechwytywania celów na dużych wysokościach. Zakup jest elementem rozwoju systemu obrony powietrznej Finlandii w nowej rzeczywistości polityczno-wojskowej. Granica nowego członka NATO z Rosją to 1340 km. Federacja Rosyjska odczytała ten ruch jako zagrożenie i oficjalnie ogłosiła wzmocnienie swoich sił w północno-zachodniej części państwa. Aleksandr Gruszko, wiceminister spraw zagranicznych FR, zapewnił, że jakiekolwiek rozmieszczenie sił NATO w Finlandii spotka się z odpowiednią reakcją Moskwy.
Proca Dawida to izraelski system obrony powietrznej rozwijany przy współpracy izraelskiego Rafaela i amerykańskiego Raytheona, mogący zwalczać drony, samoloty, pociski manewrujące, a także taktyczne pociski balistyczne (np. rosyjskie Iskandery) i pociski średniego oraz dalekiego zasięgu. System może zatem przechwytywać cele w zasięgu od 40 km do 300 km. Pociski mogą być naprowadzane przez systemy elektrooptyczne lub na podczerwień. Jedna bateria to zestaw 12 kontenerów z jednym pociskiem w każdym.
Proca Dawida znajduje się na wyposażeniu Sił Obrony Izraela (IDF) od 2017 roku i stanowi uzupełnienie krajowego systemu obrony powietrznej na średnim szczeblu, pomiędzy Żelazną Kopułą i pociskami Chec 2 oraz Chec 3 (ang. Hetz). W 2018 roku w pobliży granicy izraelsko-syryjskiej Syryjczycy wystrzelili z systemu 9K79 Toczka dwa pociski. Izraelczycy nie byli pewni powodu ich użycia i postanowili prewencyjnie wystrzelić dwa pociski z Procy Dawida. Syryjskie pociski nie stanowiły jednak zagrożenia dla Izraela i uruchomiono procedurę samozniszczenia. Jeden z izraelskich pocisków eksplodował nad Wzgórzami Golan, a drugi spadł na terytorium Syrii.
Paweł Pokrzywiński