Wstrzymane loty na całym świecie, trudności z funkcjonowaniem banków, służby zdrowia, telewizji i innych instytucji. To efekt globalnej awarii komputerów.
Samoloty największych amerykańskich linii lotniczych przestały latać. O problemach poinformowały lotniska w Europie i Azji. W Wielkiej Brytanii przestał funkcjonować system kolejek w służbie zdrowia, choć zachowano podstawowe usługi.
Rząd w Londynie poinformował, że nie jest to atak hackerski. Podobną opinię wydał szef australijskiej agencji państwowej, zajmującej się cyberbezpieczeństwem.
Były szef brytyjskiego National Cyber Security Centre powiedział w BBC, że globalna usterka ma związek z poprawką do oprogramowania firmy CrowdStrike, dostarczającej usługi związane z cyberbezpieczeństwem. Wpłynęła ona na funkcjonowanie systemów operacyjnych Windows.
Prezes spółki George Kurtz we wpisie na platformie X poinformował, że CrowdStrike pracuje z podmiotami dotkniętymi usterką i że środki zaradcze zostały wdrożone. Potwierdził, że sytuacja nie ma związku z atakiem hackerskim.
Z usług CrowdStrike korzysta ponad połowa największych amerykańskich firm, będących na liście magazynu Fortune.
Chiny bez pomysłu na rozwój
Serią sprzecznych zapowiedzi zakończyło się plenum Chińskiej Partii Komunistycznej. Trwające cztery dni spotkanie pod przewodnictwem Xi Jinpinga miało na celu wypracowanie rozwiązań dla spowalniającej chińskiej gospodarki.
Oficjalny, pełny dokument z efektami ma się ukazać w ciągu kilku dni. Jednak z dotychczasowych komunikatów wynika, że Chiny planują jednocześnie modernizować bazę przemysłową, wzmacniać popyt wewnętrzny oraz zmniejszyć ryzyko nadmiernego zadłużenia.
Eksperci cytowani przez Agencję Reutera twierdzą, że są to cele sprzeczne, a bez uwolnienia gospodarki i oparcia jej na popycie wewnętrznym Chiny mogą przejść drogę podobną do Japonii. Oznaczałoby to stagnację gospodarczą, deflację i duże zadłużenie.
The Economist zauważa natomiast, że w przeciwieństwie do plenum ekonomicznego, które odbyło się w 2013 roku, w komunikatach końcowych nie wspomniano o wiodącej roli przedsiębiorstw państwowych. Przeciwnie, napisano o „większym wpływie rynku”.
Indeks giełdy w Szanghaju nie zmienił się znacząco po zakończeniu plenum, co wskakuje na to, że nie przyniosło ono przekonania o lepszej przyszłości chińskiej gospodarki.
Komitet Centralny Chińskiej Partii Komunistycznej spotyka się na siedmiu plenach w ciągu pięcioletniej kadencji. Trzecie poświęcone jest właśnie sprawom gospodarczym.
Leeds w ogniu
Ulice angielskiego miasta Leeds przypominają pobojowisko. Setki uczestników zamieszek starły się z policją. Doszło do podpaleń, w tym dwupiętrowego autobusu, który doszczętnie spłonął.
Zamieszki zaczęły się od interwencji policji wezwanej podczas działań pracowników państwowej agencji w sprawie dotyczącej dzieci. Wokół radiowozu zebrał się tłum, który zaczął atakować funkcjonariuszy.
Policja zgromadziła duże siły do zaprowadzenia porządku i wezwała mieszkańców miasta do pozostania w domach. Zgodnie z zapowiedzią, sprawcy zamieszek oraz uszkodzeń mienia mają zostać ukarani. Na razie nie ma informacji o ofiarach nocnych wydarzeń.
Niechciane elektryki
Liczba rejestracji nowych samochodów marki Tesla w Kalifornii spadła o 24 proc. od kwietnia do czerwca. To trzeci kwartał z rzędu, w którym sprzedaż maleje.
O 22 proc. zwiększyła się natomiast liczba kupionych samochodów z napędem hybrydowym. Dwucyfrowe wzrosty odnotowały takie marki jak Hyundai, Kia, BMW, Mercedes i Rivian.
Spadek sprzedaży przypisywany jest warunkom rynkowym – stosunkowo wysokim stopom procentowym, skłaniającym konsumentów do zakupu tańszych pojazdów hybrydowych oraz duża konkurencja.
Podawany jest jednak także inny powód – publiczne popieranie przez Elona Muska, właściciela Tesli, kandydatury Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Kalifornia uznawana jest za stan liberalny, w którym przewagę ma Partia Demokratyczna.
Stan ten odpowiada za 10 proc. światowych zamówień Tesli.
Tymczasem Ford odłożył na nieokreśloną przyszłość plany produkcji samochodów elektrycznych w zakładzie w kanadyjskim Oakville. Zamiast tego chce produkować tam 100 tys. rocznie napędzanych benzyną pojazdów z nadwoziem pick-up serii F. Ma to związek ze spadającym popytem na auta elektryczne.
Ford planuje natomiast czterokrotnie zwiększyć produkcję samochodów hybrydowych w ciągu najbliższych kilku lat.
Rakieta ILR-33 Bursztyn 2K została z sukcesem wystrzelona w kosmos. Za jej konstrukcję odpowiadał Instytut Lotnictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz. W rozmowie o sukcesie polskich inżynierów, o potencjalnych zastosowaniach rakiety oraz o udziale polskiego przemysłu kosmicznego w pracach Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Eugeniusz Romer