Odstraszanie Korei Północnej opiera się na pełnym zakresie amerykańskich możliwości, również nuklearnych – powiedział prezydent Joe Biden podczas spotkania ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem Yoonem Suk-yeolem na szczycie NATO.
Oba państwa przyjęły oficjalne wytyczne dotyczące rozmieszczenia amerykańskiej broni atomowej na Półwyspie Koreańskim i wokół niego. Podkreślono, że każdy atak z użyciem broni jądrowej przez Koreę Północną spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią.
W zeszłym roku Korea Południowa zawarła umowę ze Stanami Zjednoczonymi, w ramach której zobowiązała się nie rozwijać własnych zdolności nuklearnych w zamian za rozmieszczenie amerykańskich okrętów z bronią atomową na półwyspie.
Działania Seulu to odpowiedź na coraz bardziej agresywne postępowanie i retorykę Korei Północnej, dotyczące także zdolności użycia broni jądrowej wobec południa.
Podczas szczytu NATO prezydent Wołodymyr Zełeński zaapelował do zachodnich przywódców, by zezwolili Ukrainie atakować cele na terenie Rosji z wykorzystaniem dostarczanej przez nich broni. Wielka Brytania i Francja wyraziły już na to zgodę, podczas gdy Stany Zjednoczone zezwalają tylko na atakowanie celów przy granicy. Prezydent Joe Biden powiedział, że „uderzenie w Moskwę” nie miałoby sensu.
Amerykański przywódca, którego zdolność do sprawowania urzędu jest kwestionowania, zaliczył też dwie istotne wpadki. Omyłkowo nazwał prezydentem Ukrainy Władimira Putina, a swoją zastępczynię, Kamalę Harris, Donaldem Trumpem.
Od czasu porażki Bidena w debacie zorganizowanej przez CNN coraz więcej polityków i darczyńców partii demokratycznej wzywa go do wycofania swojej kandydatury w nadchodzących wyborach.
Polska bojkotuje Węgry
Polska wśród państw, które bojkotują nieformalne spotkanie ministrów Unii Europejskich w Budapeszcie. Oprócz Warszawy jeszcze Sztokholm, Helsinki, Wilno, Ryga i Tallin postanowiły nie wysyłać swoich przedstawicieli na Węgry. W wielu państwach Unii Europejskiej trwa na ten temat dyskusja.
Spotkanie odbędzie się jeszcze w lipcu w ramach węgierskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Unijni przywódcy są jednak zaniepokojeni działaniami premiera Węgier Viktora Orbana, który spotkał się z Władimirem Putinem, by rozmawiać o pokoju na Ukrainie.
W ramach samodzielnej ofensywy dyplomatycznej Orban spotkał się jeszcze z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim oraz kandydatem do amerykańskiej prezydentury Donaldem Trumpem. Anonimowy informator portalu Euractiv powiedział, że rozważane jest wręcz skrócenie węgierskiej prezydencji.
Bardziej inteligentny świat
Jak sprawić, by ludzie na całym świecie stali się bardziej inteligentni? Nad tym pytaniem pochylił się magazyn The Economist. Według przytaczanych przez niego danych, średni współczynnik inteligencji w badanych 72 krajach wzrósł o 2,2 punktu w latach 1948-2020. Zjawisko to nazywane jest „efektem Flynna” od nazwiska jego odkrywcy. Jak się okazało, na wzrost wpłynęły odpowiednie odżywianie i edukacja.
Wpływ żywności na rozwój mózgu i inteligencji jest udowodniony naukowo i klinicznie. Ma szczególny wpływ do okresu dojrzewania. Istnieje kilka kluczowych składników odżywczych, takich jak kwasy omega 3, żelazo, jod, ilość spożywanego białka, antyoksydanty, witaminy z grupy B
– tłumaczy psycholog Natasza Chmielewska-Mazurek.
Na całym świecie 22 proc. dzieci poniżej piątego roku życia jest niedożywionych w stopniu hamującym ich wzrost. Może to obniżyć ich przyszłe IQ nawet o 15 procent, a ich zarobki o 25 proc.
Za nieodpowiednie żywienie odpowiada bieda, ale nie tylko – istotne są także zwyczaje. W niektórych kulturach kobiety, również w ciąży, jedzą po mężczyznach, co przekłada się na mniejszą ilość składników odżywczych. Z powodów kulturowych nie mogą też jeść niektórych wartościowych produktów, na przykład jajek.
Dzieci w regionów o wyższym poziomie gospodarczym i z większym dostępem do zdrowej i zróżnicowanej żywności, mają lepsze wyniki z testach IQ. Może być to związane z lepszym rozwojem mózgu na poziomie biologicznym, ale także z wyższym poziomem edukacji i dostępu do zasobów wiedzy
– dodaje Chmielewska-Mazurek.
The Economist proponuje kilka rozwiązań. Pierwszym z nich jest dodawanie składników odżywczych, takich jak żelazo, cynk czy kwas foliowy do mąki. To także propozycja wspierania finansowego ubogich rodzin i kobiet w ciąży. Pomóc może także przekazywanie odpowiedniej wiedzy na temat odżywiania i higieny podczas opieki okołoporodowej.
Poziom higieny jest ważny dla rozwoju neurologicznego, ale także na każdym innym poziomie. Jeżeli często mamy infekcje i stany zapalne, może to wpływać na rozwój mózgu, ale wchłanianie składników odżywczych. Szczególnie istotne są tutaj choroby jelit
– tłumaczy Natasza Chmielewska-Mazurek.
Rumunia rozwija AI
Rumuński rząd przyjął narodową strategię w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jak stwierdził premier Marcel Ciolacu, wpisuje się ona w unijne finansowanie i ma na celu szybki rozwój technologii oraz jej implementację w usługach publicznych. Chodzi o analizę ryzyka, wydatków czy optymalizację zamówień publicznych.
Strategia obejmuje pięć najważniejszych obszarów: cyfrowa administracja publiczna, cyfrowa gospodarka, cyfrowa edukacja, cyberbezpieczeństwo, cyfrowa komunikacja i technologie przyszłości. Obok sztucznej inteligencji to internet rzeczy, 5G, komunikacja kwantowa, robotyka oraz technologie blockchain i smart cities.
W marcu Parlament Europejski przyjął AI Act, czyli przepisy mające zapewnić bezpieczeństwo, przestrzeganie praw człowieka i rozwój w dobie sztucznej inteligencji.
Eugeniusz Romer