KANCLERZ MERKEL W KIJOWIE I SZCZYT PLATFORMY KRYMSKIEJ
Po wizycie w Moskwie, kanclerz Niemiec Merkel udała się w ostatnią służbową zagraniczną podróż do Kijowa.
Rozmowy szefowej niemieckiego rządu z prezydentem Zełenskim dotyczyły m.in. kwestii wojny w Donbasie oraz bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.
Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Zełenski powiedział:
„„Ważne jest, aby Ukraina, Niemcy i Francja miały skonsolidowane stanowisko w ramach Normandzkiej Czwórki w sprawie planu pokojowego, który powinien opierać się na klastrach. Program paryski, który musi zostać wdrożony, pozostaje aktualny. Dążymy do stałego i trwałego zawieszenia broni , wymiany jeńców, otwierania punktów kontrolnych przez czasowo okupowane terytoria i długo oczekiwanego dostępu do tych terytoriów dla przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża”.
Dodał także, że: „dopóki nie ma postępów w pokojowym uregulowaniu Donbasu, naciski na Rosję muszą być utrzymane”.
Angela Merkel zauważyła, że Rosja jest stroną konfliktu w Donbasie. Kanclerz poparła stanowisko Ukrainy w sprawie odmowy prowadzenia bezpośrednich rozmów z przedstawicielami separatystów.
W wystąpieniu dla mediów po rozmowach z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Kijowie, prezydent Zełenski poinformował, że: „Ukraina rozpoczyna konsultacje z Komisją Europejską i rządem Niemiec w celu wypracowania mechanizmu, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne państwa ukraińskiego”.
Prezydent zaznaczył, że podczas spotkania z kanclerz Niemiec dużą uwagę zwrócono na kwestię bezpieczeństwa energetycznego Europy, a w szczególności na zagrożenia, jakie niesie projekt Nord Stream 2.
„Rozważamy ten projekt wyłącznie przez pryzmat bezpieczeństwa. Uważamy go za niebezpieczną geopolityczną broń Kremla” – podkreślił prezydent Ukrainy.
Według niego ważne jest, aby Ukraina miała jasny międzynarodowy mechanizm prawny, który zagwarantuje bezpieczeństwo i stanie się skutecznym zabezpieczeniem przed rosyjską agresją militarną. Zaznaczył, że nawet dzisiaj, kiedy Nord Stream 2 nie został jeszcze ukończony, wiadomo, kto kontroluje ceny gazu w Europie i ich wzrost.
Angela Merkel stwierdziła natomiast, że Niemcy chcą jak najszybciej doprowadzić do przedłużenia umowy o tranzycie gazu przez Ukrainę po 2024 roku, co podkreśliła podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
„Po 2024 roku będziemy eksportować gaz z Rosji do Europy i ważne jest, aby Ukraina pozostała krajem tranzytowym i aby ta umowa została przedłużona” – powiedziała kanclerz Niemiec.
Merkel podkreśliła również, że Niemcy i Stany Zjednoczone podzielają pogląd, że gaz nie może być używany jako broń. Według niej Nord Stream 2 będzie działał w europejskich ramach prawnych, w szczególności będzie podlegać pod III pakiet energetyczny, a jeśli Rosja spróbuje wykorzystać ten rurociąg jako broń, to jak stwierdziła: „pojawi się kwestia sankcji”.
Przy okazji wizyty Kanclerz Merkel, podpisane zostało memorandum o współpracy w sektorze gospodarki wodorowej między ukraińskim Naftogazem a niemiecką spółką energetyczną RWE (Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk).
„To memorandum dotyczy współpracy w dziedzinie gospodarki wodorowej. Naftohaz widzi w tym obszarze wielkie perspektywy dla Ukrainy. W szczególności dotyczy to produkcji „zielonego” wodoru – wodoru, który jest wytwarzany z odnawialnych źródeł energii, a także jego magazynowania i zużycia” – powiedział podczas briefingu prezes zarządu NJSC Naftogaz Ukraina Jurij Witrenko.
Ponadto, według niego, dokument ten otwiera perspektywy eksportu „zielonego” wodoru na rynek europejski, w szczególności do Niemiec. Do tego celu można wykorzystać zarówno istniejącą sieć rurociągów, jak i środki alternatywne, w szczególności statki do transportu amoniaku.
Jednocześnie prezydent Ukrainy podkreślił, że współpraca w sektorze gospodarki wodorowej nie rekompensuje strat Ukrainy związanych z ewentualnym uruchomieniem Nord Stream 2 w krótkim okresie. Zamiast tego utrzymanie tranzytu gazu przez ukraiński GTS po 2024 r. pozwoli naszemu krajowi sfinansować „zieloną transformację”, która zmniejszy zależność gospodarki Ukrainy od gazu ziemnego.
Inauguracja platformy krymskiej
23 sierpnia w Kijowie, swoją inaugurację ma nowy format międzynarodowy – Platforma Krymska. Jest to inicjatywa prezydenta Ukrainy Zełenskiego poświęcona anektowanemu przez Rosję Krymowi. W pierwszym spotkaniu formatu wezmą udział przedstawiciele 46 państw, w tym państw bałtyckich, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier, Mołdawii.
Na szczycie obecni mają być także przedstawiciele Niemiec i USA, ale w niższej randze. Berlin reprezentować ma minister gospodarki i energetyki, a Waszyngton, sekretarz transportu.
Inauguracja Platformy Krymskiej, poprzedza uroczyste obchody 30-lecia niepodległości Ukrainy, które będą miały miejsce we wtorek 24 sierpnia.
Również we wtorek zaplanowano spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Ukrainy Zełenskim. Według ministra Kumocha będzie to „bardzo istotna rozmowa, ponieważ po niemiecko-amerykańskim porozumieniu o de facto tolerowaniu działania gazociągu Nord Stream 2 wystąpił niestety deficyt bezpieczeństwa w całej części Europy”
W programie wizyty Prezydenta RP jest również wizyta w Centrum logistycznym „BIOKON”, gdzie weźmie on udział w przekazaniu pomocy solidarnościowej dla Ukrainy. Ma to być m.in. sprzęt medyczny, mający pomóc w walce z pandemią Covid-19.
Marek Stefan
zdjęcie:president.gov.ua