Przewodnicząca Komisji Europejskiej w Indiach

24 kwietnia Ursula von der Leyen – przewodnicząca Komisji Europejskiej – rozpoczęła dwudniową wizytę w Indiach. Spotkała się z premierem Indii Narendrą Modim. Jest to pierwsza wizyta Ursuli von der Leyen w tym kraju. Rosnące zainteresowanie państw Zachodu Indiami świadczy o wzrastającym znaczeniu tego państwa.

W trakcie rozmów strona indyjska i europejska poruszyły szereg istotnych zagadnień. Dyskutowano nad kwestiami strategicznymi, politycznymi i ekonomicznymi.

Przede wszystkim Ursula von der Leyen przekonywała Indusów, że bliska kooperacja z Unią Europejską leży w strategicznym interesie Indii. Delegacje unijna i indyjska rozmawiały o pogłębieniu współpracy na płaszczyźnie handlu i technologii.

Bardzo ważną agendą spotkania były działania delegacji UE celem rozluźnienia kooperacji pomiędzy Indiami i Rosją. Bruksela stara się doprowadzić do sytuacji w której Rosja znajdzie się na arenie międzynarodowej w stanie izolacji. Jeszcze przed spotkaniem urzędnicy unijni podkreślali, iż UE jest dla Indii trzecim partnerem handlowym oraz jednym z głównych inwestorów. Więzy gospodarcze łączące Brukselę i Delhi są znacznie bardziej zaawansowane, niż te łączące Indie z Rosją. Ursula von der Leyen zaproponowała stronie indyjskiej nowej rady ds. handlu i technologii oraz stwierdziła, że zasygnalizowała gotowość do wznowieniu rozmów o wspólnej strefie wolnego handlu.

Indie znajdują się w swoistym geopolitycznym rozkroku. Od wielu lat zbliża się na wielu płaszczyznach do Zachodu (głównie Stanów Zjednoczonych) i pogłębia z nimi współprace. Z drugiej stron Delhi posiada tradycyjnie bliskie kontakty z Moskwą. Indie są bardzo ważnym importerem rosyjskiego uzbrojenia. Przykładowo w grudniu 2021 r. Indie porozumiały się z Rosją w sprawie produkcji na subkontynencie karabinów Kałasznikowa – wartość umowy to 677 mld USD.

Stanisław A. Niewiński

Foto: www.narendramodi.in