Wynik tegorocznych wyborów prezydenckich w USA jest złym prognostykiem dla przyszłości Partii Demokratycznej. Wynika to z faktu, że są to kolejne wybory prezydenckie z rzędu, w których spada poparcie dla Demokratów wśród mniejszości etnicznych.
W tekście opublikowanym na łamach portalu Układ Sił w sierpniu tego roku zaznaczam, że w związku ze zmianami demograficznymi zachodzącymi w Stanach kluczową grupą wyborców stają się Latynosi, i to ich głosy mogą przeważyć szalę zwycięstwa w kolejnych wyborach. Dotychczas przewaga Demokratów wśród Latynosów była niepodważalna, jednak na przestrzeni ostatnich dwunastu lat zaczęła zauważalnie spadać.
Należy zauważyć, że w czasie ostatnich czterech elekcji prezydenckich Republikanie zwiększyli swoje poparcie w tej grupie etnicznej aż 4,5 raza. Warto również zaznaczyć, że według danych NBC News w tegorocznych wyborach prezydenckich aż 54% latynoskich mężczyzn oddało głos na Donalda Trumpa.
Zauważalny jest też wzrost poparcia dla Republikanów ze strony Afroamerykanów, którzy w przygniatającej większości popierają Demokratów; jednak w ciągu ostatnich dwunastu lat poparcie dla Republikanów w tej grupie wzrosło dwukrotnie.
Również wśród Azjatów Republikanie zyskują na popularności, notując wzrost o 50% w ciągu ostatnich dwunastu lat.
Niezwykle ciekawy jest fakt, że w tym samym okresie Demokraci zwiększyli swoje poparcie wśród osób rasy białej, jednak zmiana ta nie była tak znacząca jak w przypadku innych grup etnicznych.
Powyższe dane jasno pokazują, że Republikanie przestają być partią zamkniętą jedynie na białego wyborcę; proces ten wart jest dogłębnej analizy. Z punktu widzenia demografa kluczowe wydaje się podejście obu głównych amerykańskich partii do tematu imigracji. Polityka otwarcia na masową imigrację uderza głównie w osoby mniej zarabiające, wykonujące prace niewymagające wysokich kwalifikacji. Według danych US Department of Labor zarobki według ras przedstawiają się następująco:
- Azjaci – 1168$ tygodniowo
- Biali – 1046$ tygodniowo
- Afroamerykanie – 791$ tygodniowo
- Latynosi – 762$ tygodniowo
Jednocześnie, według danych Pew Research Center, 22% Afroamerykanów twierdzi, że oni lub bliska im osoba stracili pracę, ponieważ pracodawca zatrudnił na ich miejsce imigranta. 34% z nich uważa również, że imigranci zabierają pracę Amerykanom. Natomiast 53% Latynosów twierdzi, że system imigracyjny USA wymaga poważnych zmian, a 29% – że powinien zostać zbudowany od nowa. Jednocześnie, według NBC News, 86% osób uważających, że nielegalnych imigrantów powinno się deportować, zagłosowało na Trumpa.
Stąd istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że to właśnie imigracja jest jednym z głównych powodów zachodzących zmian w preferencjach wyborczych amerykańskich mniejszości. Oczywiście, oprócz tego czynnika, wpływ mają również takie aspekty jak zmiana poziomu życia, zaufanie do partii politycznych, kwestie kulturowe oraz prawa mniejszości.
Ariel Drabiński